Неверојатен трик за отстранување бигор и нечистотии од пеглата

Неверојатен трик за отстранување бигор и нечистотии од пеглата

Нека вашата облека изгледа беспрекорно…

Иако можеби тоа не сте забележале, пеглата поради насобран бигор, прашина и нечистотии не може да ја пегла облеката како кога била нова.

Ако често пеглате на пареа, тврдата вода во пеглата создава наслаги кои ги запушуваат дупчињата на пеглата, па пареата не излегува како што би требало.

Меѓутоа, овие наслаги можете да ги решите за неколку минути, а се што ви треба се двени стапчиња (како оние за ражничи), еден сад со големина на пеглата и малку лимонска киселина.

Зовријте 200 мл вода па во неа растопете лажичка лимонска киселина. Потоа, поставете стапчиња 1-2 см над дното на садот па на нив ставете ја исклучената пегла со плочата кон долу. Оставете ја така да стои 5-10 минути, а потоа исчистете ја и исушете ја.

Внимавајте кабелот да не ја допира водата!

После ваквото чистење, пеглата ќе пегла како нова.

Повеќе на Готви.мк:

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ги воодушевите децата – ви треба лубеница

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

singlepost_text