ДЕПРЕСИВНИ СТЕ? Овие намирници ВЕДНАШ морате да ги исфрлите од исхраната!

ДЕПРЕСИВНИ СТЕ? Овие намирници ВЕДНАШ морате да ги исфрлите од исхраната!

Постојат намирници кои влијаат на расположението и никако не би смееле да ги внесувате во организмот.

Познато е дека кога сте потиштени, често посегнувате по грицки, слатки, или пак масна храна.

Сè тоа е полно сол, шеќер и маснотии, и иако на момент ни помага да се чувствуваме подобро има негативно влијание на нашето физичко и ментално здравје.

Несоницата и вознемиреноста кои ги чувствувате несомнено водат кон депресија.

За следните намирници е докажано дека не прават депресивни:

шеќер
вештачки засладувачи
алкохол
кофеин
брза храна
храна богата со сол

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)