КРЦКАВИ И ВКУСНИ: Топчиња со сирење

КРЦКАВИ И ВКУСНИ: Топчиња со сирење

Овие вкусни топчиња послужете ги со омилениот сос и уживајте во феноменалниот вкус.

Состојки:

 • 500 гр тврдо сирење
 • 3 лажици рендан пармезан
 • 1 јајце
 • 100 гр брашно
 • 1/2 лажичка оригано
 • презла
 • масло

Начин на подготовка:

 1. За почеток изрендајте тврдо сирење (трапист), додајте пармезан, јајца и добро измешајте.
 2. Во добиената смеса додајте брашно и оригано. Замесете густо тесто.
 3. Од тестото формирајте топчиња (околу 40, зависно од големината).
 4. Извалкајте ги топчињата во презла и пржете ги на масло додека не поруменат.
 5. Ставете ги на хартиени салфети да ја впијат маснотијата и уживајте во фантастичниот вкус.

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

 

singlepost_text