Еве до кога водата може да стои неотворена во шише

Еве до кога водата може да стои неотворена во шише

Дали флашираната вода има рок на траење?

Флашираната вода на себе има назначен рок на траење, односно датум кој прикажува до кога е најдобро да се употреби. Сепак, германските научници тврдат дека датумот не е добар ориентир.

Иако минералната и обичната вода имаат ознака „најдобро употребете до“, баш како и на сите други намирници, нејзиниот рок на траење во шишето е бесконечен, велат експертите.

Секако, под услов да е „флаширана“ хигиенски, велат во германскиот институт SGS Fresnius кој се занимава со лабораториски анализи.

Меѓутоа, кога шишето ќе се отвори, водата треба да се испие во рок од неколку дена.

Во отвореното шише можат да влезат микроорганизми и брзо да се размножат. Особено кога е оставена надвор од фрижидер, велат во институтот.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?