ОВАА пита е гордост на босанската кујна: Многу добро јадење!

ОВАА пита е гордост на босанската кујна: Многу добро јадење!

Вкусот и текстурата на оваа необична пита ќе ве изненадат!

Состојки:

  • 200 гр пченкарно брашно
  • 200 гр кајмак
  • 200 гр сирење
  • 2 дл млеко
  • 3 јајца
  • 100 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Пенасто разматете путер, па додајте сирење, кајмак и жолчки, и добро измешајте.
  2. Разматете цврст снег од белки, па додајте во смесата заедно со млеко и брашно. Тестото излијте го во врела тепсија намастена со масло или путер и испечете.
  3. Послужете со кисело млеко или јогурт.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?