Шницли од ослиќ

Шницли од ослиќ

Со овие сочни шницли одлично оди компир салата…

Состојки:

  • 1 кг ослиќ
  • 2 чешниња лук
  • 1 главица црвен кромид
  • парче леб
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Ослиќот згответе го во солена вода и оставете го да се излади, потоа одвојте го месото од коските и ставете го во садот со леб натопен со малку вода.
  2. Лукот и кромидот исечкајте ги ситно, додајте јајце, посолете и побиберете по вкус и сè измешајте.
  3. Со раце правете шницли и пржете ги во загрено масло.
  4. Послужете со компир салата.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л