Полнето печиво со сирење – како од пекара!

Полнето печиво со сирење – како од пекара!

Рецепт за совршено печиво, од околу крцкаво а внатре неверојатно меко. Состојката која се додава во тестото (оцет) прави тоа да биде како од пекара, дури и подобро. Задолжително пробајте го во првата прилика!

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 2 дл топло млеко
 • 2 дл топла вода
 • 1,5 дл масло
 • 2 лажици оцет
 • 1,5 лажичка шеќер
 • 1,5 лажичка сол

Состојки за фил:

 • 200 гр ситно сирење
 • 200 гр фета сирење
 • 100 гр рендан кашкавал
 • сол, ако е потребно

Состојки за премачкување:

 • половина литар вода
 • 3 лажици мед
 • околу 300 гр сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта