БЕЗ МЛЕКО, ЈАЈЦА И ГЛУТЕН: Направете лажен леб – интернетот „полуде“ по овој рецепт!

БЕЗ МЛЕКО, ЈАЈЦА И ГЛУТЕН: Направете лажен леб – интернетот „полуде“ по овој рецепт!

Овој леб е многу вкусен и едноставен за подготовка, а потребни ве се само неколку состојки.

Состојки:

  • 4 шолји брашно
  • 1 шолја коксово масло
  • 1 шолја врела вода
  • 5 компири
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги ставете ги во вода да се варат. Кога ќе бидат готови и ќе омекнат, направете пире, посолете, па измешајте го со останатите состојки.
  2. Лебот ставете го да се пече околу 40 минути.
  3. Наместо во форма на погача, можете да го направите и во форма на неколку мали лепињи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта