МЕК И ВКУСЕН ДЕСЕРТ: Едноставна пита каква што не сте пробале (ВИДЕО)

МЕК И ВКУСЕН ДЕСЕРТ: Едноставна пита каква што не сте пробале (ВИДЕО)

Брзо, лесно и едноставно…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 4 јаболка
 • 100 гр шеќер
 • цимет
 • кора од лимон
 • 50 гр гриз
 • 150 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 мл масло
 • 100 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте цимет, кора од лимон, масло и омекнат маргарин, потоа брашно, прашок за печиво и ванилин шеќер и на крај гриз. Се убаво изедначете. Јаболката исчистете ги, изрендајте ги, засладете и додајте цимет.
 2. Намастете тепсија со масло и посипете со брашно, или ставете хартија за печење. Половина од тестото распоредете го по дното на тепсијата па преку распоредете рендани јаболка и прекријте со остатокот од тестото.
 3. Печете на 200 степени околу 40 минути. Печениот колач посипете го со шеќер во прав и сечете го на коцки.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?