ИМ УСПЕВААТ НА СИТЕ: Домашни принцес крофни по проверен рецепт!

ИМ УСПЕВААТ НА СИТЕ: Домашни принцес крофни по проверен рецепт!

Кога ќе посакате да се засладите…

Убавите и вкусни принцес крофни се сон на многу домаќинки. Со овој рецепт успехот е загарантиран!

Состојки:

 • 150 мл вода
 • 150 мл масло
 • малку сол
 • 200 гр брашно
 • 6 јајца

Состојки за фил:

 • 100 гр густин
 • 100 гр пудинг од ванила
 • 1 чаша вода
 • 1 л млеко
 • 400 гр лажици шеќер
 • 1 маргарин

Начин на подготовка:

 1. Водата, маслото и солта ставете ги да зовријат и во тоа ставете 200 гр брашно и мешајте нон-стоп. Кога ќе се излади додајте 6 јајца, едно по едно.
 2. Намастете плех со масло и со шприц формирајте крофни (околу 20 парчиња) и печете.
 3. Густинот и пудингот разредете ги со чаша вода. Згответе 1 л млеко со 400 гр шеќер и ставете го пудингот кога ќе се излади. Измешајте со 1 разматен маргарин. Со тој измешан фил полнете ги крофните со шприц.
 4. Печете ги на 250 степени 15 минути, а потоа намалете ја температурата и печете уште 15 минути.

Уживајте!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава