ЛЕСЕН ДЕСЕРТ: Најдобриот рецепт за чизкејк во чаша

ЛЕСЕН ДЕСЕРТ: Најдобриот рецепт за чизкејк во чаша

Најдобриот рецепт за чизкејк во чаша, лесен десерт кој можете да го направите од разно овошје…

Состојки:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 150 гр путер или маргарин
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажица густин
 • 1 дл вода
 • 300 гр овошје (јагоди, малини, вишни, цреши, праски… или микс од повеќе овошја)
 • 300 гр шлаг
 • 3 дл студена вода
 • сок од половина лимон
 • 4 лажици шеќер во прав
 • 100 гр крем сирење – несолено
 • 1,5 дл јогурт
 • 1 кесичка желатин
 • нане за декорација

Начин на подготовка:

 1. Прво исчистете го овошјето и ставете го да се готви со шеќер десетина минути, измешајте го и во него згответе густин измешан со вода. Кога филот ќе згусне тргнете го од шпорет.
 2. Желатинот направете го по упатството на кесичката.
 3. Потоа разматете шлаг со вода, измешајте шеќер, јогурт, сирење и желатин.
 4. Во мелените бисквити ставете растопен путер, добро измешајте и на дно од чаша или сад ставете 4-5 лажици од кексот, добро стегнете, а потоа додајте бел фил и на крај во потенок слој овошен фил. Украсете по желба и чувајте во фрижидер неколку часа да се излади и стегне.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text