Ражничи од банани

Ражничи од банани

Здрав попладневен десерт – подгответе ражничи од банани…

Состојки:

  • 2 банани
  • 1 лажица кокосово масло
  • 2 лажици какао
  • 1 лажица мед
  • 2 лажици јаткасти плодови (ореви, бадеми и сл…)
  • малку кокос

Начин на подготовка:

  1. Измешајте го маслото, какакото и медот па во таа смеса потопете ги бананите кои претходно сте ги ставиле на дрвени ражничи.
  2. Бананите извадете ги и извалкајте ги во комбинација од јаткасти плодови и кокос, како би добиле интересна крцкава структура.
  3. Ставете ги бананите на ражничи во фрижидер и почекајте да се изладат.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула