Скапо го плаќаме, а можеме да го направиме и дома: Еве рецепт за путер од кикирики!

Скапо го плаќаме, а можеме да го направиме и дома: Еве рецепт за путер од кикирики!

Одличен е на тост, со палачинки, во колачи или како сос за пилешко…

Еве како да направите домашен путер од кикирики!

Состојки:

  • 300 гр кикирики во лушпа
  • 1 лажица сончогледово или бадемово масло
  • прстофат сол
  • малку цимет и мед

Начин на подготовка:

  1. На лим за печење ставете хартија за печење и наредете излупени кикирики и малку пропрскајте со вода.
  2. Печете на 200 степени околу 15 минути. Внимавајте да не загорат. Кога ќе бидат готови, оставете ги да се изладат.
  3. Кикириките ставете ги во блендер, блендирајте додека не се иситнат, па полека додавајте масло, сол, цимет и лажичка мед.
  4. Ако сакате да се чувствуваат парчиња, во готовиот путер рачно измешајте една рака иситнети кикирики. Чувајте го путерот во фрижидер до 2 недели.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко