КОЛАЧ ОД СТАР ЛЕБ со суво грозје и брусница!

КОЛАЧ ОД СТАР ЛЕБ со суво грозје и брусница!

Почувствувајте го вкусот на детството во овој единствен колач!

Состојки:

 • 200 гр леб
 • 200 мл млако млеко
 • 200 мл јогурт
 • 1 ванилин шеќер
 • кора од лимон
 • малку цимет
 • 100 гр суво грозје
 • 50 гр брусница
 • 4 јајца
 • 2 банани
 • 100 гр шеќер
 • 30 гр расопен путер

Начин на подготовка:

 1. Во млако млеко додајте јогурт, ванилин шеќер, лимон, цимет, јајца, шеќер и путер, па прелијте го лебот и добро измешајте.
 2. Во огноотпорен сад ставете ред леб, па банини и прекријте со натопен леб и добро притиснете.
 3. Печете во рерна на 200 степени 50 минути, ако е потребно прекријте со фолија.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text