Мини мафини со јагоди и шлаг

Мини мафини со јагоди и шлаг

Вистински пролетен десерт кој се подготвува за миг…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 250 гр шеќер
 • 250 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 300 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 шолја јагоди
 • цимет
 • шлаг

Начин на подготовка:

 1. Јајцата и шеќерот разматете ги пенасто, па додајте јогурт, брашно измешано со прашок за печиво и масло. Повторно матете додека не добиете глатка, хомогена маса.
 2. Намастете калапи за мафини и посипете ги со брашно. Во секој калап ставете смеса и печете на 180-190 степени додека не порумени.
 3. Кога ќе се изладат, преку мафините ставете шлаг и по една до две јагоди, па послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед