Исечете го ова евтино овошје на половина, ставете го сред соба и избркајте ги комарците од домот

Исечете го ова евтино овошје на половина, ставете го сред соба и избркајте ги комарците од домот

Ова овошје содржи антисептик кој е лековит и се користи при настинка, проблеми со забите, внатрешно крварење, изгореници, дебелина, респираторни заболувања, висок крвен пртисок, третирање на кожата на лицето и косата итн.Станува збор за лимон кој е познат по своите лековити моќи. Тој се користи за правење на лимонада но и како средство за чистење  поради способноста да отстранува дамки.

Сепак ова не се сите ефекти од лимонот кои можеме да ги добиеме. Ова овошје е многу ефикасно и во борбата против комарците.

Пресечете лимон на половина и ставете го покрај кревет. За подобар ефект можете да заглавите делови од каранфилот во ова овошје. Повеќе не треба да фрлате пари на различни препарати, кои често испуштаат непријатни мириси. Мирисот на лимон го избегнуваат и мравките, мувите и останати инсекти.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити