СЕ ПРАВАТ ЗА МИГ: Плескавици од компир и месо

СЕ ПРАВАТ ЗА МИГ: Плескавици од компир и месо

Овие плескавици од компир со месо се неверојатни. Пробајте ги и вие – се подготвуваат едноставно и брзо, а се многу вкусни.

Состојки:

 • 5-6 компири
 • 150 грама мелено, претходно испржено месо
 • 1 главица кромид
 • 2 јајца
 • брашно – една лажица
 • малку магдонос
 • сол
 • бибер
 • зачини

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте го компирот и исцедете ја водата.  Додајте јајца, сол, бибер, брашно и измешајте.
 2.  Меленото, претходно малку испржено месо, измешајте го со ситно сечканиот кромид, бибер, сол и останатите зачини.
 3. Од направената маса компир формирајте тенки плескавици.
 4. Ставете месо на формите од компир и поклопете ги со друга половина од смесата и пржете ги на врело масло од двете страни.
 5. Исто така многу е вкусно ако плескавиците ги прелиете со павлака, а наместо месо може да ставите и салама.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула