Следи промена на времето – многу лоша вест за продолжениот викенд

Следи промена на времето – многу лоша вест за продолжениот викенд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната 27 до 32.

Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура до 12, а дневната ќе достигне до 30 степени.

Во четврток попладне во планинските подрачја ќе има услови за појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Од петок попладне ќе настапи позначително дестабилизирање на времето, па во наредните денови на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено в петок и в сабота.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула