Мусака на англиски начин

Мусака на англиски начин

Подгответе мусака на малку поинаков начин – направена од компир пире и збогатена со зеленчук.

Состојки за фил:

 • 1 голема главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 600 гр мелено месо
 • 2-3 моркови
 • 1-2 раце грашок
 • сол
 • сув зачин
 • бибер
 • масло
 • пипер
 • 1 лажичка шеќер

Состојки за пире:

 • 1 кг компири
 • 2-3 лажички путер
 • 100 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте кромид и лук, па додајте месо и зачини, а потоа моркови и грашок. Кога месото ќе промени боја во браун, значи дека е готово.
 2.  Одвоено подгответе компир пире, но со поголема количина млеко од обично.
 3. Во намастен плех ставете смеса од месо, а преку неа пире.
 4. Печете во рерна на 180 степени, околу 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци