КРЦКАВИ ЗАЛАЦИ: Чоколадни пуслици

КРЦКАВИ ЗАЛАЦИ: Чоколадни пуслици

Крцкави чоколадни залаци кои едноставно се топат во уста.

Состојки:

  • 50 гр чоколадо за готвење, сечкано
  • 2 белки
  • 100 гр шеќер
  • 1 лажица ванилин шеќер
  • 1 лажица како во прав

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 130 степени, а плехот обложете го со хартија за печење.
  2. Разматете белки додека не добиете цврст шам. Постепено додавајте шеќер додека не добиете сјаен шам. Внимателно измешајте ванилин шеќер, какао и чоколадо.
  3. Со лажица редете смеса на хартија за печење и печете во загреана рерна околу 30 минути.

Уживајте!

Поврзани рецепти на Готви.мк

Јогурт крем: лесен и евтин црвено жолт десерт

Ви остана лиснато тесто во кујната? – направете брз и вкусен десерт

Десерт готов за 20 минути

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ледено уживање – Брз десерт во чаша

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце