Знаете ли зошто има дупче на отварачот од лименките? – корисно да се знае

Знаете ли зошто има дупче на отварачот од лименките? – корисно да се знае

Ако мислевте дека дупчето на лименките нема намена, се излажавте.Металниот отварач на лименките има дупче кое служи за во него да ја ставите цевката и така да не ви се мрда и да не ви се истура сокот при пиењето.

Исто така, ако некогаш сте се запрашале зошто на капачињата на газираните сокови има пластичен дел, одговорот е дека тој таму стои бидејќи во спротивно сокот ќе се изветрее пред да го купите.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула