ВРВЕН рецепт за компир

ВРВЕН рецепт за компир

Направете совршен рецепт со компири, брзо, лесно и едноставно.

Состојки:

 • ½ кг компир
 • 5 лажици брашно
 • 1—гр соја
 • 2 лажици доматно пире
 • масло
 • зачини
 • презла

Подготовка:

 1. Компирот се лупи и сече на коцки и се вари во солена вода, па се цеди и се остава да се олади.
 2. Сојата се става во млака вода па се остава да набабри, по што се цеди.
 3. Компирот се гмечи како за пире, па се додаваат состојките и се формираат плескавици.
 4. Се валкаат во презла и се прќат на масло.

 

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

 

singlepost_text