КОХ СО ЈАБОЛКА: Старски рецепт за познатиот десерт!

КОХ СО ЈАБОЛКА: Старски рецепт за познатиот десерт!

Подгответе кох со јаболка по стар српски рецепт…

Состојки:

  • 5 јаболка
  • 7 јајца
  • 14 лажици шеќер
  • 6 лажици брашно
  • 1 л млеко
  • џем од кајсии

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги јаболката, излупете ги и исечете ги на коцки. Кратко згответе ги па ставете ги на дно на плех во кој ќе го печете колачот.
  2. Разматете 7 жолчки, 10 лажици шеќер, додајте 6 лажици брашно. Оваа смеса згответе ја со 1 л млеко со мешање. Прелијте ја оваа смеса преку јаболката.
  3. Од 7 белки направете шам, додајте 4 лажици шеќер и 6 лажички џем од кајсии. Првата смеса прелијте ја преку претходната. Печете во рерна 20 минути на 180 степени.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

singlepost_text