Како водата влијае на нервозата и вознемиреноста во организмот?

Како водата влијае на нервозата и вознемиреноста во организмот?

Редовната хидратација е клуч за добро здравје.

Дехидрацијата кај младите жени предизвикува главоболка, замор, мачнина и губење на концентрацијата.

Луѓето кои чувствуваат дека ќе ги „изгубат“ нервите многу лесно, можат да се смират ако испијат чаша вода, тврдат експертите.

Благата дехидрација може да доведе до промена на расположението, да влијае на количината енергија и способноста за јасно расудување. Чувството на жед во суштина и не се појавува се додека не дехидрираме од еден или два отсто. Во тој момент дехидрацијата почнува да влијае како на нашето тело, така и на нашиот ум.

Мажите исто така не се поштедени: кај нив ова се одразува со замор, способност да останат будни, на меморијата, напнатоста, а чувствуваат и нервоза и непријатност.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?