Домашен сок од јагоди кој ќе ве врати во детството! (ВИДЕО)

Домашен сок од јагоди кој ќе ве врати во детството! (ВИДЕО)

Највкусниот сок од јагоди направете го веднаш!

Состојки:

  • 1 кг јагоди
  • 2 л вода
  • 1 лимонтус
  • 250 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Исчистете и измијте 1 кг јагоди. Изблендирајте ги јагодите, ставете ги во тенџере и додајте 2 л вода, 1 лимонтус и 250 гр шеќер.
  2. Гответе на умерен оган со повремено мешање додека шеќерот не се растопи.
  3. Кога ќе почне да врие гответе уште пет минути со повремено мешање.
  4. Врелиот сок ставете го во стаклени шишиња претходно загреани во рерна (за да не пукаат).
  5. Кога ќе се излади, сокот се чува до седум дена во фрижидер.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула