Меки и сочни шницли од бело месо: Совршени за свечени прилики!

Меки и сочни шницли од бело месо: Совршени за свечени прилики!

Едноставно се прават, а одлични се и за свечени прилики…

Состојки:

 • 1/2 кг пилешко бело месо
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 3 парчиња леб
 • 2 дл млеко
 • сол
 • бибер
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Белото месо и кромидот сомелете ги.
 2. Во сад ставете млеко, додајте 3 пачиња леб, измешајте, па соединете со месото.
 3. Правете плескавици и секоја од горе намачкајте ја со малку масло.
 4. Ставете ги во намастена тепсија и печете ги на 200 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука