Поховани пилешки стапчиња по наједноставниот рецепт!

Поховани пилешки стапчиња по наједноставниот рецепт!

Крцкавите пилешки стапчиња се одлични како предјадење или како грицки послужени со сос по желба.

Состојки:

  • 250 гр бело пилешко месо
  • 2 јајца
  • брашно
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото исечкајте го на стапчиња.
  2. Посолете, извалкајте во брашно, потоа во разматени јајца и на крај во сусам.
  3. Вака подготвените пилешки стапчиња пржете ги на загреано масло.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки