Одите на одмор во Грција? Еве ги цените на овошјето и зеленчукот

Одите на одмор во Грција? Еве ги цените на овошјето и зеленчукот

Според истражувањата направени од страна на туристичките асоцијации во Македонија, и годинава најатрактивна или најомилена дестинација надвор од државата за нашите туристи се очекува да биде соседна Грција.

Читатели кои престојуваат таму ни ги испраќаат просечните цени на овошјето и зеленчукот кои можат да се купат во дел од грчките супермаркети во моментов:

Краставици: 1,20 Евра/1 кг
Пченка: 0,65 Евра/парче
Моркови: 0,70 Евра/1 кг
Карфиол: 0,90 Евра/1 кг
Кромид: 0,50 Евра/1 кг
Зелка: 0,35 Евра/1 кг
Марула: 0,50 Евра/1 кг
Брокула: 1,90 Евра/1 кг
Компири: 0,50 – 1,30 Евра/1 кг
Пиперки: 2,00 Евра/1 кг
Домати: 1,50 Евра/1 кг
Лук: 0,50 Евра/парче

Ананас: 2,10 Евра/1 кг
Авокадо: 4,50 Евра/1 кг
Киви: 3,50 Евра/1 кг
Круши: 2,30 Евра/1 кг
Цитрони: 1,90 Евра/1 кг
Лубеница: 1,20 Евра/1 кг
Цреши: 3,20 Евра/1 кг
Лимон: 1,90 Евра/1 кг
Јаболка: 1-3,00 Евра/1 кг
Банана: 1,10 Евра/1 кг
Портокал: 1,10 Евра/1 кг
Грозје: 3,70 Евра/1 кг

Праќајте ни вакви и слични информации за објава на Gotvi.mk на gotvi@gotvi.mk или на Facebook страната на Готви.мк: https://www.facebook.com/Gotvi.mk/

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

 

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text