Необичен начин на подготовка на грашок: Брз и вкусен ручек за цело семејство! (ВИДЕО)

Необичен начин на подготовка на грашок: Брз и вкусен ручек за цело семејство! (ВИДЕО)

Подгответе грашок на овој начин и ќе ги заборавите сите останати.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 струк млад кромид
 • 2 сечкани млади компири
 • 400 гр грашок
 • масло
 • лута пипер
 • 1 павлака
 • црвена пипер
 • малку зачин
 • сол
 • бибер
 • морков
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло испржете кромид па додајте сечкан морков и малку продинстајте па додајте грашок и сечкан млад кромид. Ставете малку вода и динстајте.
 2. Откако ќе се издинста додајте суви зачини, сол, бибер, магдонос. Во чинија скршете јајца и додајте павлака па измешајте и ставете на грашакот и добро изедначете. Од горе можете да ставите сувалсланина ако сакате. Печете на 200 степени околу 40 минути убаво да порумени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула