Кажете збогум за болките во зглобовите и решете се од вишокот мокрачна киселина со оваа напивка!

Кажете збогум за болките во зглобовите и решете се од вишокот мокрачна киселина со оваа напивка!

Постои природна напивка која ги решава болките во зглобовите. Испробајте го овој рецепт и уживајте во вкусна чаша здравје!

Состојки:

  • 1 шолја сечкан ананас
  • 1 грејпфрут
  • 1 краставица
  • ѓумбир
  • вода

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и добро измешајте ги. Сокот пијте го секој ден пред оброк.

Краставицата е моќен диуретик кој помага во спречување на настанување камен во бубрегот. Ефикасно ја елиминира кристализираната мокрачна киселина од зглобовите. Ѓумбирот помага кај исфрлањето токсини и ги намалува воспаленијата на телото.

Високиот витамин Ц во грејпфрутот го прави моќен во борбата против воспаленија и болки. Ананасот содржи бромелаин, ензим кој помага во разградување на белковите, ги намалува воспаленијата и ја олеснува болката.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?