Пилешки гради во сланина

Пилешки гради во сланина

Филот од кечап и чили го прави ова јадење сочно и многу вкусно…

Состојки:

 • 4 пилешки филети (од 150 гр)
 • 200 мл кечап
 • чили во прав
 • 8 гранчиња рузмарин
 • 8 парчиња сланина
 • 1 багет леб
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте кечап со околу 1/4 лажичка чили во прав. Одвојте половина од тоа па премачкајте ги парчињата пилешко.
 2. После еден час на пилешкото распоредете по 2 гранчиња рузмарин, свиткајте со по 2 парчиња сланина и печете на скара околу 15 минути.
 3. Сервирајте со багет и преостанатиот фил.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула