Слатка пита со јагоди

Слатка пита со јагоди

Рецепт за слатка пита со јагоди. Постапката е иста и со вишни и малини…

Состојки за тесто:

 • 2 јајца
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 350 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 180 гр путер или маргарин
 • прстофат сол
 • 1/2 кесичка прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 300-350 гр јагоди или друго овошје
 • 5 лажици шеќер
 • 2 лажици густин

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно, прашок за печиво, сол, додајте две јајца, ванилин шеќер, путер. Со раце замесете тесто, а во јагодите ставете шеќер и густин и добро измешајте.
 2. Тестото поделете го на два дела, еден дел развлечете го на хартија за печење во тепсија, од горе фил од јагоди, а другиот дел дел од тестото нарендајте го преку овошјето.
 3. Печете околу 30 минути на 200 степени.

Уживајте!

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате