Лимон колач со јогурт и суво грозје: Вкус кој освојува!

Лимон колач со јогурт и суво грозје: Вкус кој освојува!

Вкусен и мек колач за кој се бара парче повеќе…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 1 чаша од 200 гр брашно
 • 1 чаша гриз
 • кора од лимон
 • 150 гр суво грозје
 • 100 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 1/2 прашок за печиво
 • ванилин шеќер
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте ги наброените состојки, па испечете бисквит на 200 степени 35 минути.
 2. Печениот колач посипете го со шеќер во прав.
 3. Сечете кога ќе се излади.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед