НЕВЕРОЈАТНО БРЗА: Рафаело торта за само 30 минути

НЕВЕРОЈАТНО БРЗА: Рафаело торта за само 30 минути

Крцкава и вкусна, направете рафаело торта за само 30 минути!

Состојки:

 • 9 белки
 • 15 лажици шеќер
 • 3 лажици презла
 • 300 гр кокос + малку за украсување
 • 1,5 л млек + 3 дл за корите
 • 200 гр густин
 • 250 гр маргарин или путер
 • 100 гр шеќер за крем

Начин на подготовка:

 1. Разматете снег од 3 белки, додајте 5 лажици шеќер, 1 лажица трошки и 100 гр кокос. Печете во загреана рерна на 180 степени 10-15 минути. Готовиот бисквит натопете го со 1 дл студено млеко. Испечете 3 бисквити (вкупно 9 белки).
 2. Во литар и половина млеко згответе густин и шеќер. Во изладената смеса додајте маргарин.
 3. На кората ставете фил, а потоа повторете ја постапката со уште две кори и на крај посипете со кокос.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

 

singlepost_text