ОВА МОРАТЕ ДА ГО ПРОБАТЕ: Лек за срце по рецепт стар 800 години!

ОВА МОРАТЕ ДА ГО ПРОБАТЕ: Лек за срце по рецепт стар 800 години!

Творецот на познатиот рецепт е монахињата Хилдегард вон Бинген, која живеела пред 800 години. Подоцна нејзиниот рецепт станал познат и го практикувале многу луѓе.

Рецептот го пренела познатата треварка Марија Требем, авторка на книгата Здравје од божјата аптека.

Ова е рецептот за здраво срце!

Состојки:

  • 10 свежи стебла магдонос (без корен)
  • 1 л домашно црно или бело вино
  • 2 лажици вински оцет
  • 300 гр природен мед

Начин на подготовка:

  1. Магдоносот ставете го во литар чисто природно вино и додајте 1-2 големи лажици чист вински оцет.
  2. Гответе 10 минути на тивок оган. Потоа додајте 300 гр вистински мед и оставете го лесно да се готви уште 4 минути. Врелото вино процедете го и уште топло префрлете го во шишиња, кои претходно се измиени со јак алкохол. Добро затворете. Талогот кој се создава не е штетен и слободно може да се пие.
  3. Напивката се користи секојдневно по една супена лажица.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text