Пилешко во сос од мед и сенф

Пилешко во сос од мед и сенф

Збогатете го вкусот на пилешкото месо со сос од мед и сенф и уживајте во вистински гурманлак.

Состојки:

 • 3 парчиња пилешки гради
 • 1 лажичка босилек
 • 1 лажичка мелена пиперка
 • 1/2 лажичка магдонос
 • 1/2 шолја мед
 • 1/2 шолја сенф
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 175 степени.
 2. Посолете го пилешкото и побиберете го, па наредете го намастен плех за печење. Во сад измешајте мед, сенф, босилек, пипер и магдонос. Добро измешајте, па со поливината прелијте го пилешкото.
 3. Печете 30 минути во загреана ререна, а потоа свртете го месото и премачкајте го со остатокот од сосот. Печете уште 10 до 15 минути. Почекајте 10 минути месото да се излади пред да го послужите.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text