Солена торта готова за половина час: Идеална за секоја прилика!

Солена торта готова за половина час: Идеална за секоја прилика!

Мекото бисквитно тесто со богато полнење од зеленчук е лесен оброк во кој ќе ужива целото семејтство.

Состојки:

 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 шолја пченично брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 3 јајца
 • 1/2 шолја масло
 • 1/2 шолја блитва
 • 200 гр сирење или кајмак
 • сол по вкус
 • рендан кашкавал за украсување

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте пченкарно и пченично брашно, прашок за печиво, јајца и масло. Сварете блитва, исцедете и исечкајте и додајте ја во тестото заедно со изгмечено сирење.
 2. Намастете плех, ставете го тестото и испечете во загреана рерна околу половина час. Уште врелата торта посипете ја со рендан кашкавал.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта