Брз и сочен колач со јагоди

Брз и сочен колач со јагоди

Едноставен колач кој ќе го обожавате…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 300 гр шеќер
 • 50 мл млеко
 • 500 гр јагоди
 • малку вода
 • 1 пудинг од ванила
 • 200 гр шлаг

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со 4 лажици шеќер, додајте 2 лажици вода.
 2.  Кога јајцата ќе ги разматите, додајте 4 лажици брашно, разлејте во намастен плех и печете 15 минути на 200 степени.
 3. Врелиот колач прелијте го со 50 мл студено млеко со една лажица шеќер.
 4. Остатокот од подготовката погледнете го во ВИДЕОТО:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед