Рецепт за највусниот босански сомун!

Рецепт за највусниот босански сомун!

Сомуните имаат повеќе називи. Било да ги нарекувате лепињи, сомуни, погачи – сите знаете на што мислите.
Ви донесуваме рецепт за оригинален босански сомун…

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 10 гр квасец
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 700 мл студена вода

Начин на подготовка:

  1. Во еден сад ставете сол, шеќер, квасец и малку вода и оставете смесата да нарасне. Претресете го тоа во садот со брашно и студена вода, па измешајте. Оставете го тестото да отстои еден час.
  2. Од тестото направете седум или осум топчиња. Секое развлечете го од 20 до 30 сантиметри, а доколку тестото се лепи за прсти, ставете малку брашно. Земете некоја дрвена или метална шипка со која ќе го „прошарате“ тестото, односно ќе го притиската додека направите мрежа.
  3. Рерната добро загрејте ја, па потоа ставете ги сомуните да се печат.
  4. Сараевските сомини дефинитивно се единствени по својот вкус и изглед. Можете да ги јадете со сите јадења.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта