РУСКИ РЕЦЕПТ: Направете природен лек за болки во желудникот

РУСКИ РЕЦЕПТ: Направете природен лек за болки во желудникот

Рускиот лек, познат како Кумис, ја регенерира микрофлората во желудникот, пробајте го…

Во шолја врела вода растворете 2 лажици мед. Добро измешајте и ставете во голема тегла. Додајте 2 лажици кефир и литар млеко.

Измешајте, прекријте со два слоја газа и оставете на топло место да отстои три дена. Потоа додајте лажичка сув квасец, измешајте и повторно прекријте со газа.

Откако ќе забележите дека во теглата се појавуваат меурчиња, кумисот е готов. Ставете во тегла во фрижидер и пијте од лекот по 0,5 дл половина час пред јадење, три пати дневно.

Предупредување: Возачите не би смееле да пијат кумис пред да седнат зад волан бидејќи содржи мала количина алкохол.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко