Штрудла од цреши (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Штрудла од цреши (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Подгответе неодолива штрудла со цреши…

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 3 јајца
 • 1 лажичка сув квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 120 мл масло
 • 240 мл топло млеко

Состојки за фил:

 • 1 кг цреши
 • 6 лажици шеќер
 • 2 лажички цимет
 • 6 лажици презла
 • јајце и малку млеко за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text