Кога ќе прочитате колку е здрава постојано ќе јадете палента

Кога ќе прочитате колку е здрава постојано ќе јадете палента

Ако не сте знаеле дека палентата е јадење со потекло од Италија, сигурно не знаете и дека е еден од најздравите оброци.

Палентата е мешавина од бело и жолто пченкарно брашно и не содржи глутен, па за тоа е идеален оброк за бебиња но и возрасни.

Бидејќи има нискокалорична вредност, погодна е и за диети, но сепак содржи високо ниво витамини и минерали.

Има здрави масти, па го подобрува дигестивниот тракт.

Во 100 гр палента има само 380 калории. Палентата е богата со витамини Б6, Е и К.

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

singlepost_text