Мека погача со кисело млеко готова за 30 минути (ВИДЕО)

Мека погача со кисело млеко готова за 30 минути (ВИДЕО)

Одлична погача за вечера која ќе биде на вашата маса за 30 минути!

Состојки:

  • 300 гр бело брашно
  • 3 јајца
  • 240 мл кисело млеко
  • 150 мл млеко
  • 100 мл масло
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Во вангла ставете брашно, прашок за печиво и сол, па измешајте и додајте ги останатите состојки. Намастете тепсија и ставете го тестото.
  2. Рерната вклучете ја на 220 степени и откако ќе загрее, ставете ја погачата да се пече додека убаво не порумени. Послужете топла со кајмак, домат и млад кромид.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта