Лимон со сол против дамки на облеката

Лимон со сол против дамки на облеката

Доколку веселата забава ви оставила траги на вашата облека, не се грижете. Решете се од нив со помош на лимон и сол.

Дамките од црно вино се чест проблем после добра забава. Како би ја сочувале омилената облека, морате да делувате веднаш. Дамката од вино посипете ја со сол и оставете да делува неколку минути, па измијте ја со вода.

Доколку рабовите на дамката се уште се видливи повторете ја постапката, но овој пат додајте и сок од лимон на дамката на која сте ставиле сол и така истријте со половинка свеж лимон, па измијте со вода.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко