Наједноставните чоколадни мафини: Готови за 10 минути, им успеваат и на неискусни домаќинки!

Наједноставните чоколадни мафини: Готови за 10 минути, им успеваат и на неискусни домаќинки!

Од средината на овие вкусни колачиња тече неодоливо растопено чоколадо…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 8 лажици шеќер
  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 1 маргарин
  • 16 лажици брашно

Начин на подготовка:

  1. Растопете маргарин и чоколадо. Посебно разматете 4 јајца и шеќер. Разматените јајца и шеќер додајте ги во растопеното чоколадо и маргарин. Потоа полека, со мешање во смесата додајте 16 лажици брашно. Сè добро измешајте и ставете во калапи.
  2. Загрејте ја рерната на 220 степени и печете ги мафините 5-8 минути. Ако сакате чоколадото внатре да биде течно печете 5 минути.
  3. По желба, посипете ги мафините со шеќер во прав или послужете ги со топка сладолед од ванила.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко