ЛЕБ ЗА 15 МИНУТИ: Од овој момент лебот кој го купувате станува минато!

ЛЕБ ЗА 15 МИНУТИ: Од овој момент лебот кој го купувате станува минато!

Ништо подобро од фин и вкусен домашен леб, ниту еден купечки не може да го замени. Ви донесуваме рецепт за домашен леб!

Состојки:

  • 250 гр интегрално брашно
  • 250 гр бело брашно
  • 1 прашок за печиво (10 гр)
  • 1 лажица мед
  • 2 лажички сол
  • 3 лажици маслиново масло
  • 300 мл млака вода

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 250 степени.
  2. Измешајте ги сите суви состојки, па додајте масло, вода и мед. Добро измешајте да се соедини. Поделете на два дела.
  3. Ако е потребно дополнително посипете малку брашно по површината, како би можеле да го извадите тестото и да го обликувате. Ставете го на плех прекриен со хартија за печење. Печете петнаесетина минути, додека кората не стане цврста.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text