ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: Еве како сами да направите кинески похован сладолед

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: Еве како сами да направите кинески похован сладолед

Вкусно и брзо, задолжително пробајте го овој рецепт…

Состојки:

  • 2 јајца
  • 50 гр мелени ореви
  • 50 гр презла
  • 150 гр брашно
  • сладолед
  • масло
  • растопено чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Направете топчиња сладолед и ставете ги во замрзнувач целосно да смрзнат. За тоа време разматете јајца и додајте ореви во нив.
  2. Земете топче сладолед, извалкајте го во јајце, брашно, па повторно во јајце и на крај во презла. Пржете во фритеза неколку секунди, додека фати кора.
  3. Сладоледот сервирајте го на чинија, прелијте го со растопено чоколадо и декорирајте со свежо овошје по избор.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text