Пржен млад компир (ВИДЕО)

Пржен млад компир (ВИДЕО)

Млад компир мек како путер!

Состојки:

  • 1 кг млад компир
  • 400-500 мл масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги компирите (само отстранете ја тенката обвивка), измијте ги, исушете ги во крпа и посолете ги.
  2. Маслото малку загрејте го и ставете ги компирите постепено да се загреваат.
  3. Кога ќе почнат да се пржат намалете ја температурата на средна и продолжете да печете додека не поруменат и омекнат.
  4. Послужте ги топли и уживајте!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство