Компир бомби полни со сирење и сланина: Повкусен ручек не постои!

Компир бомби полни со сирење и сланина: Повкусен ручек не постои!

Лесно се подготвуваат, а изгледаат неверојатно!

Состојки:

 • 1/2 кг компири
 • зачини
 • путер
 • малку млеко
 • 100 гр сланина исечкана на коцки
 • тврдо сирење (може и кашкавал)
 • 2 јајца
 • малку масло
 • брашно
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги компирите па изгмечете ги како за пире. Во смесата додајте сол и бибер, пипер и рузмарин (по вкус), малку путер и млеко, па оставете малку да се излади.
 2. Направете топчиња од целиот материјал, а потоа извалкајте ги во брашно, па во разматени јајца, па во презла.
 3. Пржете ги на масло додека топчињата не ја променат бојата во златна.
 4. Послужете со лут доматен сос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л