ЏЕМ ОД РЕРНА: Брз намаз од било кое овошје, без мака!

ЏЕМ ОД РЕРНА: Брз намаз од било кое овошје, без мака!

Замислете си утро со препечен тост, домашно кафе и малку џем – прекрасно!

Состојки:

  • овошје по желба (сливи, јагоди, јаболка, праски…)
  • малку шеќер
  • малку цимет (по желба)

Начин на подготовка:

  1. Исчистете го овошјето и наредете го подлабока тепсија или тенџере кое го собира во рерна. Потоа посипете по врвот една рака шеќер, па додајте малку цимет.
  2. Вклучете ја рерната на 150 степени и оставете полека да крчка. Повремено промешајте го џемот. Кога ќе ја достигне саканата густина, префрлете го џемот во стелиризирани тегли и оставете да се излади.
  3. Теглите чувајте ги во фрижидер бидејќи џемот нема конзерванс па може брзо да се расипе ако не стои на студено место.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text